Detektor vibrací
Následující zařízení se dá využít pro mnohodtranné aplikace. Například jako seismometr, kterým můžeme snímat chvění země, nebo ke snímání záhadných vibrací zdí domů. Jedná se o jednoduché zařízení, kde je ke snímání chvění využito výhodných vlastností piezo krystalu. Jedná se o běžné "piezo placky" prodávané za pár korun v prodejnách s elektronikou. Napětí generované tímto piezosnímačem je zesíleno operačním zesilovačem se zpětnou vazbou, za nímž následují indikátory ze dvou opačně polarizovaných LED diod, a posléze obvod měřidla. Jako měřidlo lze použít běžné ručkové mikroampérmetry s rozsahem cca 100 - 250 uA. Za měřidlem je výstup pro možné připojení například elektronického, či mechanického zapisovače dat. Uvedený OZ lze nahradit obvodem OP27.

Vstupní část zařízení musí být uložena ve stíněné krabičce - nejlépe speciální plechové stínící krabičky z pocínovaného plechu pro VF obvody. Pro použití jako seismometru je vhodné piezočlen připájet za okraj na jednom místě silnějším drátem k desce plošných spojů tak, aby při vibracích mohl vibrovat. Vývod ze střední elektrody provedeme tenkým měkým drátkem, aby nebránil vibracím.

Pro použití ke snímání vibrací předmětů (stěn domů) přpájíme piezočlen po celém obvodu - vytvoříme si z cuprextitu malou destičku, ve které bude díry o něco menším průměru, než piezočlen, a ten na tuto díru po obvodu připájíme. doprostřed piezočlenu připájíme kolmo delší tyčku z tvrdého materiálu délky cca 10 cm (např. špice na jízdní kolo prům. min. 2mm) a v plechové stínící krabičce vytvoříme otvor, kterým bude tyčka procházet přes měkou gumovou průchodku, případně necháme jen otvor a průchodku instalujeme až do finální plastové krabičky, ve které bude celé zařízení i se stínící krabičkou. Tuto tyčku poté kolmo přiložíme například ke zdi, ze které se vibrace přenáší tyčkou na piezočlen.

Napájení operačního zesilovače bude každý řešit podle použitého typu, doporučuji použít uvedený typ. Poté budeme napájení řešit například 9V baterií jako standardní nesymetrické napájení operačních zesilovačů.

- Franta J. -