Prace u Brna
Situaci a vývoj v obci Prace na Brněnsku jsme mohli sledovat z odstupu, díky nebývalé pozornosti sdělovacích prostředků. Zprávy z novin a televize jsou kusé, ale přesto nastiňují komplex problémů, ze kterých jev žije a tvoří mu přirozenou kulisu. Rekapitulujme: Paní C. v domě žije 7 let. Doma má urnu s popelem svého manžela Aloise, se kterým žila 45 let. Má ji už řadu měsíců (asi 1 a půl roku) a nic se nedělo. (Bohužel nevíme, na co a jak pan C. zemřel. Prý "normálně" - stáří či nemoc. Jaká ?)

S kým paní C. v domě bydlí není jasné. V TV Nova vystupuje dcera s blond vlasy a starší vnuk, asi 16 - 17 letý. Do domu přicházejí na návštěvu nevidomá dcera s tmavými vlasy Marie F. (45 let) s dvanáctiletým synem Rudolfem. Ve čtvrtek 11.7.1996 začínají létat kameny na střechu, v pátek 12.7.1996 padaly jablka do okna. Pak se začaly pohybovat předměty v domě - hrnky v kuchyni vypadly a vše se rozbilo. Nejhorší místo je lavice v kuchyni. (Kdo na ní sedal ?)

V sobotu 13.7.96 létaly vajíčka. Ty však byly v kuchyňské lince v kastrolu - je nepochopitelné, jak se dostaly ven. Za přítomnosti vnuka Rudolfa se rozhoupal a spadl lustr. Ručník se náhle dostal vnukovi kolem krku a začal jej škrtit. (!). Na nočním stolku se udělal rtěnkou zvláštní, jakoby portugalský kříž s protaženou spodní částí. Noční stolek se převrátil. Souseda uhodilo cosi do brýlí a řízlo do čela, pak jej uhodilo koště. Paní C. řízlo cosi do ruky. Velké nástěnné hodiny se samy rozhoupaly, otevřely se dvířka a začaly bít. (V kolik hodin ?) Televizní záběry ukazují hodiny již rozbité, s jakoby "prostřeleným" sklem.

Přicházejí různé rady. Vysvěcení domu knězem nepomáhá. Psychotronik K. Hanák rozmisťuje po bytě nilské kříže, které "úkazy" "odsunují" jinam. 12. srpna 1996 paní C. oznamuje, že se nehodlá stěhovat. Názory na příčiny úkazů jsou různé. Např.: chlapec se mstí za to, že musí chodit do internátní školy. Paní C. odmítá nařčení, že si chce pomocí záhad zajistit pohodlné a hlavně "lepší" stáří. Jeden známý ji takto obvinil s tím, že se chce zbavit svého vnuka, aby mohla být se svou nevidomou dcerou Marií umístěna do nově vzniklého penziónu.

Problémy nejsou jen uvnitř domu. Také soužití se sousedy, jak ukazuje jeden záběr, není nejlepší. (Vedle stavící soused háže po kameramanovi cihlu.) Podle pozdějších zpráv není chlapec vyzvednut rodinou z nemocnice (?!?) a byl umístěn do diagnostického ústavu. (!). (Proč byl v nemocnici ? Proč se k němu ostatní takto zachovali ? Nevíme.) Pomáhá paní C. modlitba před kamerou ? Z obrazovky ostentativně požaduje: "Ať nám to někdo vysvětlí. Já chci vysvětlení !"

Podle: TV NOVA - zpravodajství
ČT 1 : Nadoraz
ČT 2 : Klekánice
Ani ufologové si s létajícími hrnky nevědí rady. Klat. deník 6.8.1996
Drama v domku pokračuje i po odstranění urny. Ústecký deník 6.8.1996
Majitelka "domu hrůzy" se odstěhovat nehodlá. Ústecký deník 12.8.1996
Záhadné jevy. Ústecký deník 13.8.1996
Požár, O.: Obydlím létají sklenice a hrnky. Blesk 31.7.1996
Bílovský, O.: V domku Ludmily Cenkové v Prace na Brněnsku pokračují záhadné jevy. Zemské noviny 7.8.1996